يکشنبه ٠٦ اسفند ١٣٩٦


نسخه چاپي      ارسال به دوست    

   شرکت عضو هیات علمی دانشگاه سمنان در نشست نویسندگان تغییر اقلیم در کشور نروژ

 
    

عضو هیات علمی دانشگاه سمنان در نشست نویسندگان گزارش تخصصی هیات بین الدول تغییر اقلیم(IPCC) در کشور نروژ شرکت کرد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان ، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت : دکتر محمد رحیمی عضو هیات علمی دانشکده کویرشناسی این دانشگاه توانست بر اساس سوابق و تخصص و تائید دبیرخانه هیات بین الدول تغییر اقلیم (IPCC) تحت عنوان " تغيير اقليم، بيابان زايي، تخريب سرزمين ، مديريت پايدار زمين و امنيت غذايي در اكوسيستم هاي زميني (SRCCL)"  در نشست نویسندگان گزارش تخصصی  شرکت نماید .
دکتر علی حقیقی اصل افزود : این نشست به مدت 5 روز در شهر اسلو و در محل سازمان حفاظت محیط زیست نروژ با حضور 84 نفر از اساتید و کارشناسان مرتبط از کشورهای مختلف برگزارشد.
وی هدف این نشست را تدوین سرفصلهای گزارش تغییر اقلیم و سرزمین عنوان کرد و افزود :  این گزارش در هفت فصل و در طی دو سال تهیه و به چاپ خواهد رسید.
هیات بین الدول تغییر اقلیم (IPCC) در سال 1988 توسط سازمان هواشناسی جهانی(WMO)  و برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)  با هدف ارزیابی وضعیت تغییر اقلیم توسط اساتید و کارشناسان کشورهای مختلف تاسیس شده است.
از زمان تاسیس، IPCC گزارش های مختلفی را تهیه و منتشر نموده است که مورد استفاده کشورهای جهان و سازمان های بین المللی از جمله UNFCCC,UNDP,UNEP,WMO,FAO قرار گرفته است.
در حال حاضر IPCC در حال تهیه گزارش ششم ارزیابی تغییر اقلیم(AR6)  می باشد.
تمام کشورهای عضو سازمان هواشناسی جهانی می توانند در IPCC عضویت داشته باشند و اساتید و کارشناسان مربوطه را برای مشارکت در تهیه گزارش ها به دبیرخانه IPCC معرفی نمایند.
 این فرآیند از طریق مرجع ملی کشورها صورت می گیرد که در کشورمان سازمان هواشناسی کشور به عنوان مرجع ملی جمهوری اسلامی ایران در IPCC است که  پس از معرفی اساتید و کارشناسان مرتبط، دبیرخانه IPCC  بر اساس سوابق و تخصص افراد نسبت به انتخاب نویسندگان اقدام می کند.
برای اطلاعات بیشتر در خصوص IPCC  به سایت
www.ipcc.ch مراجعه نمایید.


      

 

گروه خبری :همه خبر های دانشگاه, پژوهشی و فناوری    1396/08/17 ساعت :١١:٠٠     تعداد نمایش:993    کد خبر:١٢١٦١